Amphenol Industrial PT06E-14-12S(SR)
PT06E-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-14-12S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 12POS W/SOCKET SOLDER
Datasheet Download
PT06E-14-12S(SR).pdf
Availability of PT06E-14-12S(SR)
QUANTITY
PT06E-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-14-12S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-14-12S(SR)
Related LinksPT06E-14, PT06E-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-14-12S(SR) Details Description
Related parts for PT06E-14-12S(SR)
FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VDC BLADE datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC P600 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOARD DEV EXT CAMERA EI3 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 24-QFN datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf