Amphenol Industrial PT06E-16-26P (476)
PT06E-16-26P (476) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-16-26P (476)
Brief Description
CONN PLUG 26POS W/PINS SOLDER
Datasheet Download
PT06E-16-26P (476).pdf
Availability of PT06E-16-26P (476)
QUANTITY
PT06E-16-26P (476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-16-26P (476)
Internal Part NumberEIS-PT06E-16-26P (476)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package100
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-16-26P (476)
Related LinksPT06E-16-, PT06E-16-26P (476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-16-26P (476) Details Description
Related parts for PT06E-16-26P (476)
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 34-PCM datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC HIGH-SIDE DVR HS HV 8-MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
MODULE SI4763 HEAD UNIT datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf