Amphenol Industrial PT06E-18-11S(014)
PT06E-18-11S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-18-11S(014)
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-18-11S(014).pdf
Availability of PT06E-18-11S(014)
QUANTITY
PT06E-18-11S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-18-11S(014)
Internal Part NumberEIS-PT06E-18-11S(014)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-18-11S(014)
Related LinksPT06E-18, PT06E-18-11S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-18-11S(014) Details Description
Related parts for PT06E-18-11S(014)
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MEMS MOTION SENSOR 16-LGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf