Amphenol Industrial PT06E-18-28P
PT06E-18-28P picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-18-28P
Brief Description
CONN PLUG 28POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-18-28P.pdf
Availability of PT06E-18-28P
QUANTITY
PT06E-18-28P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-18-28P
Internal Part NumberEIS-PT06E-18-28P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-18-28P
Related LinksPT06E-, PT06E-18-28P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-18-28P Details Description
Related parts for PT06E-18-28P
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH DO-35 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
OPTO SENSOR LSH NPN 1MC datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf