Amphenol Industrial PT06E-18-32PW(SR)
PT06E-18-32PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-18-32PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-18-32PW(SR).pdf
Availability of PT06E-18-32PW(SR)
QUANTITY
PT06E-18-32PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-18-32PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-18-32PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-18-32PW(SR)
Related LinksPT06E-18, PT06E-18-32PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-18-32PW(SR) Details Description
Related parts for PT06E-18-32PW(SR)
FIXED IND 22UH 277MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER SOLDERTAIL SIP 32POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC16S/AE16G/CSC16S datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.8A 1206-8 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf