Amphenol Industrial PT06E-18-32PY(SR)
PT06E-18-32PY(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-18-32PY(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-18-32PY(SR).pdf
Availability of PT06E-18-32PY(SR)
QUANTITY
PT06E-18-32PY(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-18-32PY(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-18-32PY(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-18-32PY(SR)
Related LinksPT06E-18, PT06E-18-32PY(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-18-32PY(SR) Details Description
Related parts for PT06E-18-32PY(SR)
FUSE BOARD MNT 5A 24VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .08W AB 10VSSOP datasheet.pdf
CONN IDC PIN 20POS 30AU NO LATCH datasheet.pdf
CONN CODING KEY MALE GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN RECP datasheet.pdf
HELAWRAP, HWPP25, 1" datasheet.pdf