Amphenol Industrial PT06E-18-32S
PT06E-18-32S picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-18-32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-18-32S.pdf
Availability of PT06E-18-32S
QUANTITY
PT06E-18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-18-32S
Internal Part NumberEIS-PT06E-18-32S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-18-32S
Related LinksPT06E-, PT06E-18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-18-32S Details Description
Related parts for PT06E-18-32S
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.12 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1.12 OHM datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LASER DRIVER 11.3GBPS 16QFN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
TM3335M016BLBA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
1.2 V Micropower, Precision Shunt Voltage Reference IC datasheet.pdf