Amphenol Industrial PT06E-20-41S(424)
PT06E-20-41S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-20-41S(424)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-20-41S(424).pdf
Availability of PT06E-20-41S(424)
QUANTITY
PT06E-20-41S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-20-41S(424)
Internal Part NumberEIS-PT06E-20-41S(424)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-20-41S(424)
Related LinksPT06E-20, PT06E-20-41S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-20-41S(424) Details Description
Related parts for PT06E-20-41S(424)
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1853SL/H9991TR 6" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 73MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf