Amphenol Industrial PT06E-20-41S(SR)
PT06E-20-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-20-41S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-20-41S(SR).pdf
Availability of PT06E-20-41S(SR)
QUANTITY
PT06E-20-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-20-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-20-41S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-20-41S(SR)
Related LinksPT06E-20, PT06E-20-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-20-41S(SR) Details Description
Related parts for PT06E-20-41S(SR)
CONN HEADER VERT 5POS .100 TIN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 900MA 35 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE HB DSH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 163MA 4.6 OHM datasheet.pdf