Amphenol Industrial PT06E-22-41S(SR)
PT06E-22-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-22-41S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-22-41S(SR).pdf
Availability of PT06E-22-41S(SR)
QUANTITY
PT06E-22-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-22-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-22-41S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-22-41S(SR)
Related LinksPT06E-22, PT06E-22-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-22-41S(SR) Details Description
Related parts for PT06E-22-41S(SR)
RES SMD 52.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD NV 20-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUSTOM MOTOR 3VDC BI-POLAR ONLY datasheet.pdf