Amphenol Industrial PT06E-22-7PW(SR)
PT06E-22-7PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-22-7PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06E-22-7PW(SR).pdf
Availability of PT06E-22-7PW(SR)
QUANTITY
PT06E-22-7PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-22-7PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-22-7PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7 (Coax)
Shell Size - Insert22-7
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-22-7PW(SR)
Related LinksPT06E-22, PT06E-22-7PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-22-7PW(SR) Details Description
Related parts for PT06E-22-7PW(SR)
FIXED IND 680UH 80MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
44 MODIV HSG COMP DR .100CL datasheet.pdf
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
D SUB MIXED FE CR/CR COAX 75 OHM datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE PIN datasheet.pdf