Amphenol Industrial PT06J10-2P
PT06J10-2P picture photo
Mfg. Part Number
PT06J10-2P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
PT 2C 2#16 PIN PLUG
Datasheet Download
PT06J10-2P.pdf
Availability of PT06J10-2P
QUANTITY
PT06J10-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06J10-2P
Internal Part NumberEIS-PT06J10-2P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06J10-2P
Related LinksPT06J, PT06J10-2P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06J10-2P Details Description
Related parts for PT06J10-2P
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A I2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 30V datasheet.pdf
CONN PNL RCPT THREAD POST PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 16MM datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD D FLOA G50 ZIN datasheet.pdf