Amphenol Industrial PT06P-14-18S(152)
PT06P-14-18S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-14-18S(152)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-14-18S(152).pdf
Availability of PT06P-14-18S(152)
QUANTITY
PT06P-14-18S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-14-18S(152)
Internal Part NumberEIS-PT06P-14-18S(152)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-14-18S(152)
Related LinksPT06P-14, PT06P-14-18S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-14-18S(152) Details Description
Related parts for PT06P-14-18S(152)
CONN RCPT CODING RING SIZE12 GRN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
COVER PROTECTIVE 3POS OPM MODULE datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
HALF-CHIP PRM REGULATOR 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf