Amphenol Industrial PT06P-14-19SW(023)
PT06P-14-19SW(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-14-19SW(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-14-19SW(023).pdf
Availability of PT06P-14-19SW(023)
QUANTITY
PT06P-14-19SW(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-14-19SW(023)
Internal Part NumberEIS-PT06P-14-19SW(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-14-19SW(023)
Related LinksPT06P-14-, PT06P-14-19SW(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-14-19SW(023) Details Description
Related parts for PT06P-14-19SW(023)
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
GLASS BRAID TYPE T 100 FT 24 AWG datasheet.pdf
IC MPU I.MX6D 852MHZ 624FCBGA datasheet.pdf
KIT EVAL STEPUP DC/DC FOR LM4510 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf