Amphenol Industrial PT06P-16-26P(SR)
PT06P-16-26P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-16-26P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-16-26P(SR).pdf
Availability of PT06P-16-26P(SR)
QUANTITY
PT06P-16-26P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-16-26P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06P-16-26P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-16-26P(SR)
Related LinksPT06P-16, PT06P-16-26P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-16-26P(SR) Details Description
Related parts for PT06P-16-26P(SR)
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
COMPUTER SINGLE-BOARD 2CH BL1720 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSRHINK TUBING RED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 100POS datasheet.pdf