Amphenol Industrial PT06P-18-11P
PT06P-18-11P picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-11P
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-18-11P.pdf
Availability of PT06P-18-11P
QUANTITY
PT06P-18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-11P
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-11P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-11P
Related LinksPT06P-, PT06P-18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-11P Details Description
Related parts for PT06P-18-11P
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OUTLET KIT BACK PANEL FOR UPS datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
4POS SIL HORIZONTAL PIN HEADER datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 484FBGA datasheet.pdf
B-139-10 BULK RING KRIMPTITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 180A H2PAK-2 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 147 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf