Amphenol Industrial PT06P-18-11S
PT06P-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-11S
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-18-11S.pdf
Availability of PT06P-18-11S
QUANTITY
PT06P-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-11S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-11S
Related LinksPT06P-, PT06P-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-11S Details Description
Related parts for PT06P-18-11S
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
XFRMR CURR 15A 1:50CT VRT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf