Amphenol Industrial PT06P-18-30P(SR)
PT06P-18-30P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-30P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-18-30P(SR).pdf
Availability of PT06P-18-30P(SR)
QUANTITY
PT06P-18-30P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-30P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-30P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-30P(SR)
Related LinksPT06P-18, PT06P-18-30P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-30P(SR) Details Description
Related parts for PT06P-18-30P(SR)
FIXED IND 12UH 12A 8 MOHM TH datasheet.pdf
CONTACT CSL1.6R 22-20 I 1.8 datasheet.pdf
CONV D/A 14BIT 130MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
HDM BKPLN W/GUIDE NO PIN ST datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 92MM datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf