Amphenol Industrial PT06P-18-30P
PT06P-18-30P picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-30P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-18-30P.pdf
Availability of PT06P-18-30P
QUANTITY
PT06P-18-30P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-30P
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-30P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-30P
Related LinksPT06P-, PT06P-18-30P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-30P Details Description
Related parts for PT06P-18-30P
RES SMD 348 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 60mA Backlight, Camera Flash 10-TDFN-EP (3x3) datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 10NS 256CABGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN INV SOCKET 2-FB 180POS 5ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 2.5M 48-QFN datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf