Amphenol Industrial PT06P-18-30S(300)
PT06P-18-30S(300) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-30S(300)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-18-30S(300).pdf
Availability of PT06P-18-30S(300)
QUANTITY
PT06P-18-30S(300) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-30S(300)
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-30S(300)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-30S(300)
Related LinksPT06P-18, PT06P-18-30S(300) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-30S(300) Details Description
Related parts for PT06P-18-30S(300)
RES 0.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 16.384MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30A TO-268 D3 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 S STEEL 10MM datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO M8 datasheet.pdf