Amphenol Industrial PT06P-18-32P(359)
PT06P-18-32P(359) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-32P(359)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-18-32P(359).pdf
Availability of PT06P-18-32P(359)
QUANTITY
PT06P-18-32P(359) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-32P(359)
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-32P(359)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-32P(359)
Related LinksPT06P-18, PT06P-18-32P(359) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-32P(359) Details Description
Related parts for PT06P-18-32P(359)
BOARD EVAL FOR AD5243 datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 310MW SOD323F datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 2W datasheet.pdf