Amphenol Industrial PT06P-20-39P(023)
PT06P-20-39P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-20-39P(023)
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-20-39P(023).pdf
Availability of PT06P-20-39P(023)
QUANTITY
PT06P-20-39P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-20-39P(023)
Internal Part NumberEIS-PT06P-20-39P(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-20-39P(023)
Related LinksPT06P-20, PT06P-20-39P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-20-39P(023) Details Description
Related parts for PT06P-20-39P(023)
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (A-232-04X) datasheet.pdf
RES 3.52 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 12POS 6" CBL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf