Amphenol Industrial PT06P-20-39S(025)
PT06P-20-39S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-20-39S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-20-39S(025).pdf
Availability of PT06P-20-39S(025)
QUANTITY
PT06P-20-39S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-20-39S(025)
Internal Part NumberEIS-PT06P-20-39S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-20-39S(025)
Related LinksPT06P-20, PT06P-20-39S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-20-39S(025) Details Description
Related parts for PT06P-20-39S(025)
RES SMD 3.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DLAY 300V .500A datasheet.pdf