Amphenol Industrial PT06P-20-90S
PT06P-20-90S picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-20-90S
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-20-90S.pdf
Availability of PT06P-20-90S
QUANTITY
PT06P-20-90S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-20-90S
Internal Part NumberEIS-PT06P-20-90S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-90
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-20-90S
Related LinksPT06P-, PT06P-20-90S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-20-90S Details Description
Related parts for PT06P-20-90S
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A INV TO220-5 datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS71401DRV-426 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TAPE FABRIC 19.1MM CIRC 250/PK datasheet.pdf
06+06 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf