Amphenol Industrial PT06SE-12-10PX(SR)
PT06SE-12-10PX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-12-10PX(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06SE-12-10PX(SR).pdf
Availability of PT06SE-12-10PX(SR)
QUANTITY
PT06SE-12-10PX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-12-10PX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-12-10PX(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-12-10PX(SR)
Related LinksPT06SE-12, PT06SE-12-10PX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-12-10PX(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-12-10PX(SR)
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 410MA 3.41 OHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 25 M 18" YEL M7 A174 datasheet.pdf