Amphenol Industrial PT06SE-14-12S(SR)
PT06SE-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-12S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-12S(SR).pdf
Availability of PT06SE-14-12S(SR)
QUANTITY
PT06SE-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-12S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-12S(SR)
Related LinksPT06SE-1, PT06SE-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-12S(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-14-12S(SR)
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
STRIP LED IMS LUXEON I/III/V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 200K 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 6.3A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
500 TB SOC VER POKA-YOKE datasheet.pdf
470UF 250V 25X50MM 85C 12000H datasheet.pdf