Amphenol Industrial PT06SE-14-18PW(SR)
PT06SE-14-18PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-18PW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06SE-14-18PW(SR).pdf
Availability of PT06SE-14-18PW(SR)
QUANTITY
PT06SE-14-18PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-18PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-18PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-18PW(SR)
Related LinksPT06SE-14, PT06SE-14-18PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-18PW(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-14-18PW(SR)
IC OPAMP QUAD 300MHZ R-R 14SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO 7.5A ADJ TO-220-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 1.82K OHM datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED CCT 5700K PLCC SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf