Amphenol Industrial PT06SE-14-18S(470)
PT06SE-14-18S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-18S(470)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-18S(470).pdf
Availability of PT06SE-14-18S(470)
QUANTITY
PT06SE-14-18S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-18S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-18S(470)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-18S(470)
Related LinksPT06SE-14, PT06SE-14-18S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-18S(470) Details Description
Related parts for PT06SE-14-18S(470)
MACHINE SCREW FLAT PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
SMART POWER MODULE 15A SPM32-AA datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POT DIGITL 100K 100TAP 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 316 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT SKT datasheet.pdf