Amphenol Industrial PT06SE-14-18S(476)
PT06SE-14-18S(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-18S(476)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-18S(476).pdf
Availability of PT06SE-14-18S(476)
QUANTITY
PT06SE-14-18S(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-18S(476)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-18S(476)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-18S(476)
Related LinksPT06SE-14, PT06SE-14-18S(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-18S(476) Details Description
Related parts for PT06SE-14-18S(476)
CONN SPRING CONT 17 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR XR19L400 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 6.1MM datasheet.pdf
2.54MM KK CRP TRM HSG IL 18POS datasheet.pdf