Amphenol Industrial PT06SE-14-18S(SR)
PT06SE-14-18S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-18S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-18S(SR).pdf
Availability of PT06SE-14-18S(SR)
QUANTITY
PT06SE-14-18S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-18S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-18S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-18S(SR)
Related LinksPT06SE-1, PT06SE-14-18S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-18S(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-14-18S(SR)
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
025 10P PLUG ASSY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOD SBD BRIDGE 1200V 45A SOT227 datasheet.pdf