Amphenol Industrial PT06SE-20-16S(SR)
PT06SE-20-16S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-20-16S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 16POS W/SOCKETS CRIMP
Datasheet Download
PT06SE-20-16S(SR).pdf
Availability of PT06SE-20-16S(SR)
QUANTITY
PT06SE-20-16S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-20-16S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-20-16S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-20-16S(SR)
Related LinksPT06SE-2, PT06SE-20-16S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-20-16S(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-20-16S(SR)
CONN RECEPT W/DETENT 4POS .093 datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048W/X 3" datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 62POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED 1" ORG PMI 12V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
FP-X COMM CASSETTE RS485/422 1CH datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf