Amphenol Industrial PT06SE-22-21S(476)
PT06SE-22-21S(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-22-21S(476)
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-22-21S(476).pdf
Availability of PT06SE-22-21S(476)
QUANTITY
PT06SE-22-21S(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-22-21S(476)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-22-21S(476)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-22-21S(476)
Related LinksPT06SE-22, PT06SE-22-21S(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-22-21S(476) Details Description
Related parts for PT06SE-22-21S(476)
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 1CIR POSTIVE LOCK datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
EMLP (EX30)R datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf