Amphenol Industrial PT06SE-22-21SW(SR)
PT06SE-22-21SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-22-21SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-22-21SW(SR).pdf
Availability of PT06SE-22-21SW(SR)
QUANTITY
PT06SE-22-21SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-22-21SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-22-21SW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-22-21SW(SR)
Related LinksPT06SE-22, PT06SE-22-21SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-22-21SW(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-22-21SW(SR)
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC 12BIT 40KHZ SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
26500 7C 7#16 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
LED 1/2" DOME YLW 230VAC LEAD datasheet.pdf