Amphenol Industrial PT06SE-22-55S(SR)
PT06SE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS W/SOCKETS CRIMP
Datasheet Download
PT06SE-22-55S(SR).pdf
Availability of PT06SE-22-55S(SR)
QUANTITY
PT06SE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-22-55S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-22-55S(SR)
Related LinksPT06SE-2, PT06SE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-22-55S(SR)
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC TERM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 6.8A 12.4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf