Amphenol Industrial PT06SE-22-55SW(SR)
PT06SE-22-55SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-22-55SW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-22-55SW(SR).pdf
Availability of PT06SE-22-55SW(SR)
QUANTITY
PT06SE-22-55SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-22-55SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-22-55SW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-22-55SW(SR)
Related LinksPT06SE-22, PT06SE-22-55SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-22-55SW(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-22-55SW(SR)
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 50VC 0402 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 77MM datasheet.pdf
RESISTOR MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf