Amphenol Industrial PT06SE-24-61P(SR)LC
PT06SE-24-61P(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-24-61P(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PIN
Datasheet Download
PT06SE-24-61P(SR)LC.pdf
Availability of PT06SE-24-61P(SR)LC
QUANTITY
PT06SE-24-61P(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-24-61P(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06SE-24-61P(SR)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-24-61P(SR)LC
Related LinksPT06SE-24, PT06SE-24-61P(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-24-61P(SR)LC Details Description
Related parts for PT06SE-24-61P(SR)LC
CONN RECEPT 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf