Amphenol Industrial PT06SE-24-61PX(023)
PT06SE-24-61PX(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-24-61PX(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06SE-24-61PX(023).pdf
Availability of PT06SE-24-61PX(023)
QUANTITY
PT06SE-24-61PX(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-24-61PX(023)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-24-61PX(023)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-24-61PX(023)
Related LinksPT06SE-24, PT06SE-24-61PX(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-24-61PX(023) Details Description
Related parts for PT06SE-24-61PX(023)
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 800MA 4-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
JACKSCREW MALE W/CLIP 4-40 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT RA datasheet.pdf