Amphenol Industrial PT06SP-12-10S(SR)
PT06SP-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SP-12-10S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SP-12-10S(SR).pdf
Availability of PT06SP-12-10S(SR)
QUANTITY
PT06SP-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SP-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SP-12-10S(SR)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SP-12-10S(SR)
Related LinksPT06SP-1, PT06SP-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SP-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PT06SP-12-10S(SR)
IC DSP CTLR 16B 400MHZ 160CSPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED BI-PIN T-1 3/4 GRN 565NM 28V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf