Amphenol Industrial PT06SP-14-12P
PT06SP-14-12P picture photo
Mfg. Part Number
PT06SP-14-12P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06SP-14-12P.pdf
Availability of PT06SP-14-12P
QUANTITY
PT06SP-14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SP-14-12P
Internal Part NumberEIS-PT06SP-14-12P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SP-14-12P
Related LinksPT06SP, PT06SP-14-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SP-14-12P Details Description
Related parts for PT06SP-14-12P
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.29MM 2 NPN THRU datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
IC DUAL BUFFER SGL INVERT 8XSON datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL datasheet.pdf