Amphenol Industrial PT06SP-14-18S(SR)
PT06SP-14-18S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SP-14-18S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SP-14-18S(SR).pdf
Availability of PT06SP-14-18S(SR)
QUANTITY
PT06SP-14-18S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SP-14-18S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SP-14-18S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SP-14-18S(SR)
Related LinksPT06SP-1, PT06SP-14-18S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SP-14-18S(SR) Details Description
Related parts for PT06SP-14-18S(SR)
RES SMD 274K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW OPEN ASSY 25 COL datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
47UF 40V 6,5X18MM 125C 4000H datasheet.pdf
68UF 100V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf