Amphenol Industrial PT06W-12-10S
PT06W-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
PT06W-12-10S
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06W-12-10S.pdf
Availability of PT06W-12-10S
QUANTITY
PT06W-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06W-12-10S
Internal Part NumberEIS-PT06W-12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06W-12-10S
Related LinksPT06W-, PT06W-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06W-12-10S Details Description
Related parts for PT06W-12-10S
FUSE CLIP BLADE 500V 15A PCB datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf