Amphenol Industrial PT06W-20-39P
PT06W-20-39P picture photo
Mfg. Part Number
PT06W-20-39P
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06W-20-39P.pdf
Availability of PT06W-20-39P
QUANTITY
PT06W-20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06W-20-39P
Internal Part NumberEIS-PT06W-20-39P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06W-20-39P
Related LinksPT06W-, PT06W-20-39P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06W-20-39P Details Description
Related parts for PT06W-20-39P
IC OTP 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
WIDE INPUT OFFLINE LED DRIVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, AC,10M -2 X HAN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
ULTRASONIC CEILING SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf