Amphenol Industrial PT07A-10-2P
PT07A-10-2P picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-10-2P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07A-10-2P.pdf
Availability of PT07A-10-2P
QUANTITY
PT07A-10-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-10-2P
Internal Part NumberEIS-PT07A-10-2P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-10-2P
Related LinksPT07A, PT07A-10-2P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-10-2P Details Description
Related parts for PT07A-10-2P
RND WIRE RCPT L.P. datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 16POS 1MM 8" datasheet.pdf
ENDPLATE FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf