Amphenol Industrial PT07A-10-98P(014)
PT07A-10-98P(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-10-98P(014)
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07A-10-98P(014).pdf
Availability of PT07A-10-98P(014)
QUANTITY
PT07A-10-98P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-10-98P(014)
Internal Part NumberEIS-PT07A-10-98P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Ingress Protection-
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-10-98P(014)
Related LinksPT07A-10, PT07A-10-98P(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-10-98P(014) Details Description
Related parts for PT07A-10-98P(014)
TERM BLOCK HDR 17POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP TIN 18CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F BLK datasheet.pdf
M805 2C 2#12 SKT RECP OM datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf