Amphenol Industrial PT07A-12-3P(014)
PT07A-12-3P(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-12-3P(014)
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07A-12-3P(014).pdf
Availability of PT07A-12-3P(014)
QUANTITY
PT07A-12-3P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-12-3P(014)
Internal Part NumberEIS-PT07A-12-3P(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Ingress Protection-
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-12-3P(014)
Related LinksPT07A-12, PT07A-12-3P(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-12-3P(014) Details Description
Related parts for PT07A-12-3P(014)
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FAN AXIAL 205X72MM 230VAC TERM datasheet.pdf
BOARD MCP1640 2CELL BOOST CONV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 53.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD323 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf