Amphenol Industrial PT07A-18-32S(014)
PT07A-18-32S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-18-32S(014)
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07A-18-32S(014).pdf
Availability of PT07A-18-32S(014)
QUANTITY
PT07A-18-32S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-18-32S(014)
Internal Part NumberEIS-PT07A-18-32S(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Ingress Protection-
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-18-32S(014)
Related LinksPT07A-18, PT07A-18-32S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-18-32S(014) Details Description
Related parts for PT07A-18-32S(014)
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 894NH SMD datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 3.0V D SIZE ZINC datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 180POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
24BIT 192KHZ STEREO DAC IC datasheet.pdf