Amphenol Industrial PT07A-20-41P
PT07A-20-41P picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-20-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07A-20-41P.pdf
Availability of PT07A-20-41P
QUANTITY
PT07A-20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-20-41P
Internal Part NumberEIS-PT07A-20-41P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-20-41P
Related LinksPT07A-, PT07A-20-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-20-41P Details Description
Related parts for PT07A-20-41P
CAP CER 5.6PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
D4SL-N4QFA-D5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf