Amphenol Industrial PT07A-22-36S(SR)
PT07A-22-36S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-22-36S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 36POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07A-22-36S(SR).pdf
Availability of PT07A-22-36S(SR)
QUANTITY
PT07A-22-36S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-22-36S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07A-22-36S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-22-36S(SR)
Related LinksPT07A-22, PT07A-22-36S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-22-36S(SR) Details Description
Related parts for PT07A-22-36S(SR)
RES 3K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 30K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
ASSY KIT 12X THUMBSCREW W/O CO L datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5A TSMT datasheet.pdf