Amphenol Industrial PT07A-22-55S(SR)
PT07A-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-22-55S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07A-22-55S(SR).pdf
Availability of PT07A-22-55S(SR)
QUANTITY
PT07A-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07A-22-55S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-22-55S(SR)
Related LinksPT07A-22, PT07A-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT07A-22-55S(SR)
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V 0603 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES 4.62K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP MICA 6800PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf