Amphenol Industrial PT07C-16-23S
PT07C-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PT07C-16-23S
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07C-16-23S.pdf
Availability of PT07C-16-23S
QUANTITY
PT07C-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07C-16-23S
Internal Part NumberEIS-PT07C-16-23S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07C-16-23S
Related LinksPT07C-, PT07C-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07C-16-23S Details Description
Related parts for PT07C-16-23S
RES SMD 464 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN ASSY ZIF .100 X .200 ROTARY datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X24.8 BE/GY datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 4 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.5V 55W datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 12V 9.2A datasheet.pdf